Σπασμένο αμορτισέρ :(

Πές μας λίγα λόγια για εσένα και το αμάξι σου.

Συντονιστές: Legends, Website Team

Σπασμένο αμορτισέρ :(

Δημοσίευσηαπό apostolissbf την 29 Οκτ 2018 18:25

Καλησπέρα σε όλους

Είμαι κάτοχος ενός 14χρονου Subaru Forester και έχω αρχίσει να βλέπω τα πρώτα σημάδια της εφηβείας του (sic).

Πριν μερικές ημέρες μου εμφάνισε απώλεια υγρών φρένων και στην επίσκεψή μου στο συνεργείο διαπιστώσαμε ότι είναι σπασμένο και το πίσω αριστερό αμορτισέρ. Έχω ήδη αλλάξει σε παλαιότερο έλεγχο το πίσω δεξί, πιθανότατα με ανακατασκευσμένο. Λέω πιθανότατα γιατί η τιμή που μου το πάσαρε το εξουσιοδοτημένο (!!!) συνεργείο μόνο για καινούργιο δεν ήταν. Ήμουν βλέπετε "τυχερός" και κάποιος άλλος πελάτης δεν είχε πάει ποτέ να το πάρει και να το πληρώσει φυσικά. Στο 1/3 της τιμής αλλά....

Το πρόβλημα μου λοιπόν είναι ότι θέλω να αλλάξω πλέον και τα 4 αμορτισέρ για να μην κάνω πειράματα με ζεύγη ή ένα όπως τότε. Στα συνεργεία που πήγα καθώς και ένας καλός φίλος και μέλος του forum με άπειρη subaroτρέλα, μου πρότειναν τα Kayaba. Ψάχνοντας λίγο στα site με τα ανταλλακτικά, διαπίστωσα ότι για το μοντέλο μου, αμορτισέρ προσφέρει πέρα από την Kayaba (excel-g) και η SACHS.

Πέρα από το ότι από μια μικρή έρευνα, φαίνονται και η δυο αξιόπιστες (δεν έχω προσωπική άποψη ακόμα) το πρόβλημα φαίνεται να αρχίζει μετά την επιλογή των αμορτισέρ!!!!! Σε τυχαίο googlάρισμα, έπεσα πάνω σε κάποιον ο οποίος ανέφερε ότι επειδή τα πίσω αμορτισέρ έχουν σύστημα για να κρατάνε το αυτοκίνητο στο ύψος του και να μην κάθεται, πέρα από τα αμορτισέρ, τα οποία όποιας εταιρείας και αν επιλεχθούν δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα όπως της μαμάς subaru, θα πρέπει να αλλαχτούν και τα ελατήρια με ειδικά τα οποία να εξομαλύνουν την κατάσταση αυτή και να προσφέρουν σωστή ισορροπία, αλλιώς το αυτοκίνητο θα είναι οδηγικά επικίνδυνο! Την ίδια άποψη είχε και ένας από τους συνεργειάδες που ρώτησα και ένας μεγάλος πωλητής αμορτισέρ. Από τα υπόλοιπα συνεργεία όμως δεν μου ανέφερε κανείς τίποτα πέρα από την απλή αντικατάσταση των 4 και τέλος.

Τα ερώτηματά μου λοιπόν προς οποιονδήποτε γνωρίζει ή έχει σχετική εμπειρία είναι :
Ποια να προτιμήσω από τις δυο εταιρείες;
Θα χρειαστεί σίγουρα αλλαγή και στα ελατήρια;
Υπάρχει κίνδυνος το αυτοκίνητο να μην συμπεριφέρεται πλέον σωστά αν δεν αλλαχθούν και τα ελατήρια;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και όσους το διαβάσουν και σε όσους απαντήσουν
apostolissbf
Starting
Starting

Δημ/σεις: 4
Τι οδηγάω: Subaru Forester

Re: Σπασμένο αμορτισέρ :(

Δημοσίευσηαπό billyjean την 31 Οκτ 2018 17:06

καλησπερα φιλε. στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης (αναρτηση-γεωμετρια) υπαρχουν καποια topic, πιστευω θα βρεις αρκετες πληροφοριες για αυτο που ζητας..
[img]http://imageshack.us/photo/my-images/543/scoobyb.jpg/[/img]
Άβαταρ μέλους
billyjean
Starting
Starting

Δημ/σεις: 41
Τι οδηγάω: impreza wrx

Δημοσίευσηαπό apostolissbf την 31 Οκτ 2018 22:35

OK...Σε ευχαριστώ!
apostolissbf
Starting
Starting

Δημ/σεις: 4
Τι οδηγάω: Subaru Forester

Δημοσίευσηαπό george77 την 04 Νοέμ 2018 09:16

Καλημέρα, το Μάιο που μας πέρασε, αποκτώντας και εγώ της ίδιας περίπου χρονολογίας forester, και επειδή έπρεπε να αλλάξω τα πίσω αμορτισέρ καθότι το πίσω δεξιά έχανε λάδια και κοπάναγε αρκετά, μετά από πολύ ψάξιμο, αντικατέστησα τα πίσω, με αμορτισέρ KAYABA και ελατήρια MAD (γαλάζια). Επειδή το αυτοκίνητο το φορτώνω για Camping, έτσι και φέτος το φόρτωσα όσο δεν έπαιρνε. Αποτέλεσμα ήταν να είναι άψογο στην οδήγηση αλλά και να μην έχει καθίσει καθόλου παρόλο το βάρος.
george77
Starting
Starting

Δημ/σεις: 1
Τι οδηγάω: ideal

Δημοσίευσηαπό Obelix την 07 Νοέμ 2018 15:26

Λογικά αν είναι τα αυτορυθμιζόμενα πίσω θέλουν και ελατήρια μαζί όπως λέει ο φίλος πιο πάνω.
Άβαταρ μέλους
Obelix
Starting
Starting

Δημ/σεις: 15
Τι οδηγάω: Forester SG 2004 2.0XT

Επιστροφή στο ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

• Σύνδεση/Αποσύνδεση
  • Σύνδεση
    Όνομα μέλους:

Ξέχασα τον κωδικό μου
    Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
    Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
    Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

• Εορτολόγιο
  • Γιορτάζουν

• Ρολόι