Ας κάνω και εγώ το ποδαρικό μου :P

Πές μας λίγα λόγια για εσένα και το αμάξι σου.

Συντονιστές: Legends, Website Team

Ας κάνω και εγώ το ποδαρικό μου :P

Δημοσίευσηαπό locoayger την 15 Οκτ 2018 12:09

Καλημέρα σε όλους,

Νέο μέλος εδώ στο φόρουμ, καθότι σας πέτυχα στο φατσοβιβλίο, και αφού είδα ότι υπάρχει κινητικότητα και όλοι μοιραζόμαστε την ίδια τρέλα, γιατί όχι?

Πρώην κάτοχος FXT2003, WRX bugeye, με ενδιάμεσες απιστίες σε γαλλικούς και γερμανικούς εως και δίλιτρους μικρομεσαίους εκπροσώπους, το πάτημα των subaru κανένα, ε, κύλισα στην αμαρτία , δεν φταίω εγώ κε Δικαστά, ξαναπήρα εδώ και κανά δύο χρόνια πάλι φορτηγό σε ασημί χρώμα (FXT2003 πάλι).

Η αίσθηση του να γυρνάς σε ένα γνώριμο μέρος? Ε,αυτό.

Αγαπημένος πελάτης των πρατηρίων καυσίμων (εξακολουθούν να δακρύζουν από συγκίνηση όταν με βλέπουν),
αφού μέχρι πρότινος έφτανα και τα 45Κ χλμ το χρόνο για επαγγελματικούς λόγους (τηλεπικοινωνίες, δίκτυα κτλ)

Ευελπιστώ από έτερους φορτηγατζήδες ανταλλαγή γνώσεων για το πως να ξεφύγω επιτέλους από την μαμά κατάσταση και να περηφανεύομαι και εγώ ότι έχω ένα "μαμαδάκι" όπως βλέπω στις φωτογραφίες αρκετών :P
Στόχος , να γίνει ένα ταπεινό sleeper.

Η χρήση του φορτηγού είναι κυρίως ταξίδια με φουλ εξοπλισμό και εργαλεία, καθώς και αναζήτηση χιονιού σε κοντινούς ή μακρινούς χειμερινούς προορισμούς. Μότο : Winter is Coming!

Ενίοτε και κάνα πάτημα στο φανάρι, όταν διακρίνω υποτιμητικά βλέμματα :smile: .
locoayger
Starting
Starting

Δημ/σεις: 6
Τι οδηγάω: FXT 2004

Re: Ας κάνω και εγώ το ποδαρικό μου :P

Δημοσίευσηαπό JIMFORESTER την 15 Οκτ 2018 21:15

Καλώς ήρθες συνάδερφε φορτηγατζή
Όνομα???
2-3 πραγματάκια,ένα light πρόγραμμα για βελτίωση κατανάλωσης και έχει ξεφύγει από το "εντελώς μαμά".
Thoughts to stock...
Άβαταρ μέλους
JIMFORESTER
Moderator
Moderator

Δημ/σεις: 8230
Τι οδηγάω: FORESTER 2.0XT(??? HP)

Δημοσίευσηαπό locoayger την 15 Οκτ 2018 22:23

Ουπς! Ξεχάστηκα. Αυγερινός το όνομα.
JimForester, γνωστό το νικνέημ σου από το φορτηγοκλαμπ ή κάνω λάθος?

Καθότι μετεγκαθίστομαι μονίμως από επαρχία στην Αθήνα, τώρα σιγά σιγά θέλω να ασχοληθώ με τυχόν αναβαθμίσεις.

Αυτό που με προβληματίζει είναι τα φορτωμένα χιλιόμετρα, τα οποία έχουν γίνει αβίαστα σε ανοικτό δρόμο.

Μέχρι στιγμής, παρά τα 285+Κ χλμ , κρατάει δυνατά το φορτηγό. Συμπίεση οκ μου είχαν πει στην πάτρα, λάδια δεν καίει, ευλαβικά κάθε 5Κ το αργότερο με μοτουλ 8100 5-40 , πίεση ζεστό 2.0-1.8 bar στις ~600-700 rpm, πορεία ζεστό 5.5+ στους 90, και 6 πιο κάτω θερμοκρασιακά. Ευλαβικά ζεστάματα κρυώματα, και αποφεύγω τις μικρές διαδρομές.

Λέω να του κάνω ένα φρεσκάρισμα στους αισθητήρες λ και maf για αρχή, ήδη άλλαξα τρόμπα προληπτικά, και δηλώνω ανεύθυνα και ξεδιάντροπα ότι πάω και ατούρμπιστος και 500 χλμ πορεία :P.

Έχω πετύχει και κατανάλωση 8.2/100 (με μέθοδο ξεχειλοφουλάρισμα και δια των τριών με το χιλιομετρητή) σε εθνική οδό και επαρχιακό δρόμο (φέεεεεετα) καθώς και 10 ξερό μέσα στην Αθήνα, χρησιμοποιώντας κηφισό αρκετά.

Όπως έχω γράψει και κάτι 16άρια σε κάτι ανωριμότητες κατά καιρούς.

Λιθοβολήστε ελεύθερα.
locoayger
Starting
Starting

Δημοσίευσηαπό wrathchild_78 την 17 Οκτ 2018 13:12

καλως ηρθες.

Πολλα χιλιομετρα κανεις και δεν ξερω αν θα αρεσει στην τσεπη σου να το σκαλισεις πολυ. Πιστευω ενα συντηρητικο ΦΠΕ θα σου ταιριαξει και μεινε εκει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
wrathchild_78
Complete
Complete

Δημ/σεις: 2219
Τι οδηγάω: Subaru Impreza GT MY00

Δημοσίευσηαπό JIMFORESTER την 17 Οκτ 2018 14:59

locoayger έγραψε:Ουπς! Ξεχάστηκα. Αυγερινός το όνομα.
JimForester, γνωστό το νικνέημ σου από το φορτηγοκλαμπ ή κάνω λάθος?

Υφίσταται ακόμα???

locoayger έγραψε:Καθότι μετεγκαθίστομαι μονίμως από επαρχία στην Αθήνα, τώρα σιγά σιγά θέλω να ασχοληθώ με τυχόν αναβαθμίσεις.

Αυτό που με προβληματίζει είναι τα φορτωμένα χιλιόμετρα, τα οποία έχουν γίνει αβίαστα σε ανοικτό δρόμο.

Μέχρι στιγμής, παρά τα 285+Κ χλμ , κρατάει δυνατά το φορτηγό. Συμπίεση οκ μου είχαν πει στην πάτρα, λάδια δεν καίει, ευλαβικά κάθε 5Κ το αργότερο με μοτουλ 8100 5-40 , πίεση ζεστό 2.0-1.8 bar στις ~600-700 rpm, πορεία ζεστό 5.5+ στους 90, και 6 πιο κάτω θερμοκρασιακά. Ευλαβικά ζεστάματα κρυώματα, και αποφεύγω τις μικρές διαδρομές.

Δεν είμαι και ο πιο ειδικός στο θέμα των λαδιών,αλλά έχω την αίσθηση ότι θα έπρεπε να έχεις λίγο μεγαλύτερο ρελαντί και λίγο καλύτερες(υψηλότερες) πιέσεις . Μπορείβέβαια τέτοιες να είναι και οι πιέσεις βάσει του ιξώδες του λιπαντικού που χρησιμοποιείς(5-40)

locoayger έγραψε:Λέω να του κάνω ένα φρεσκάρισμα στους αισθητήρες λ και maf για αρχή, ήδη άλλαξα τρόμπα προληπτικά, και δηλώνω ανεύθυνα και ξεδιάντροπα ότι πάω και ατούρμπιστος και 500 χλμ πορεία :P.

Καλή σκέψη για φρεσκάρισμα των αισθητήρων ;-) .

locoayger έγραψε:Έχω πετύχει και κατανάλωση 8.2/100 (με μέθοδο ξεχειλοφουλάρισμα και δια των τριών με το χιλιομετρητή) σε εθνική οδό και επαρχιακό δρόμο (φέεεεεετα) καθώς και 10 ξερό μέσα στην Αθήνα, χρησιμοποιώντας κηφισό αρκετά.

Όπως έχω γράψει και κάτι 16άρια σε κάτι ανωριμότητες κατά καιρούς.

Λιθοβολήστε ελεύθερα.

Ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα τέτοιες καταναλώσεις στις αντίστοιχες διαδρομές.
9,8-10/100 στην εθνική πηγαίνοντας σαν κυρία,ναι.
Μέσα στην πόλη 13-14/100 στο χαλαρό

Όπως είπε και ο wrathchild_78 (ακα Οδυσσέας),ένα λαιτ πρόγραμμα και θα είσαι εντάξει.
Thoughts to stock...
Άβαταρ μέλους
JIMFORESTER
Moderator
Moderator

Δημ/σεις: 8230
Τι οδηγάω: FORESTER 2.0XT(??? HP)

Δημοσίευσηαπό locoayger την 18 Οκτ 2018 19:53

Το ρελαντί το είχε ρυθμίσει ο Κώστας στην Πειραιώς , μετά από ένα καθαρισμα σε πεταλουδα και iacv (βαλβίδα ρελαντί ) .σκαστρες λάδια ξυδια και κάτι μαραφετια συνδέσμους από κάτω .

Πράγματι είναι χαμηλο, με odb reader βλέπω 620-630 rpm.

Παλαιότερα που είχα πιο ψηλό ρελαντί (700+) η πίεση ήταν 2.1-2.3 με το ίδιο ιξώδες . Ένα ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ζεστό καλοκαίρι είχα δοκιμάσει κατόπιν παρότρυνση ς κάτι σε πιο χοντρό , δεν ξέρω τι έβαλε ο μάστορας στην επαρχία , και είχα 2.8-3.2 (υποψιάζομαι κάτι σε 10--40-60? καστρολ σίγουρα ). Τα άλλαξα σε 10 μέρες και έβαλα πάλι 5-40 γιατί ενοιωσα το αμάξι απρόθυμο να ανεβάζει στροφές . Αίσθηση μου αλλά η πραγματικότητα ήταν αυτή . Πλασεμπο ? Μπορεί .

Έχει μπει και καινούρια αντλία 11μμ με την αλλαγή ιμάντες στα 230Κ επειδή ξέρω ότι πονάνε στα λάδια .

Την οποία ιπποδύναμη, θέλω την χρησιμοποιώ αποκλειστικά για προσπερασματα σε επαρχιακους ή καμία γρήγορη εκκίνηση από το φανάρι . Τελικές δεν πάω (πήγα μια φορά 200 έτσι για το γαμωτο, αλλά η αεροδυναμική περιπτέρου δεν βοηθά ).

Και τώρα που λέμε για ΦΠΕ : Μιας και δεν γνωρίζω κατατόπια στη Αθήνα , πρόγραμμα (συντηρητικό πάντα ) ποιος ? Θέλω πρόγραμμα στο δρόμο , απλά να το συμμαζέψουμε και να σιγουρευτώ ότι δουλεύει όσο δουλεύει σωστά . Αν πάρει και κάνα κιλό ροπή , is more than welcomed. Αν χαμηλώσει και κατανάλωση, bonus.
Αυτό που θέλω είναι τράβηγμα από χαμηλά με 2α στα χιόνια . Αν γίνει αυτό , προσκυνώ .

Αν είναι να σκορπίσει , δεν αλλάζω βίδα . Φτύσιμο ξεμάτιασμα και όσο αντέξει (1.000.000 στόχος :P)

Αφού αλλαξω αισθητήρες όμως και δεν έχω boost leaks εδώ και εκεί , μην μείνει παρτάλι στο δρόμο και ξεφτυλιστουμε.

Αγαπητέ Jim το μυστικό στη χαμηλή κατανάλωση είναι ότι κάνω υπερβολικά πολλά χιλιόμετρα , οπότε τι να πηγαίνω με 100 τι 120 τι 160 το ίδιο και αυτό . Όταν πας Αθήνα Θεσσαλονίκη Καλαμάτα και μετά Γιάννενα σε 72 ώρες, όσο και να πηγαίνεις σου φαίνεται ατελείωτο . Στριμωχνεσαι στο κάθισμα, φροντίζεις να έχεις ένα κουβά καφέ , καλή μουσική η ένα καλό τελικό εξατμισης, χαντς φρη, καλη παρέα στο δεξί κάθισμα εννιοτε κα εχεις και μπόνους τα μηδενικά ραντάρ για υπερβάσεις ταχύτητας .

Αγαπητε Οδυσσέα λέω για αρχή να σκαλίζω το έτερο εταιρικό φόρυ που έχει 485+ πριν κάνω κάτι στο δικό μου

Εξάλλου , ποιοι είναι οι λόγοι να μη σκαλίζουμε ένα high mileage φορτηγό αν τα σερβίς του ειδικά λάδια γίνονται με θηρσκευτικη ευλάβεια ?

Γήρανση υλικών ? Που πονάει ? Μέταλλα ? Πως το μετράμε πριν σκαλίζουμε ? Συμπιεση ?(τσεκ) ανάλυση λαδιών?(USA 80€). Leak test για κατασταση βαλβίδων ? Πίεση λαδιού ?
Ευθυγράμμιση πλανητών ?

Γνωρίζω τη μεταχείριση του και το παρελθόν του , και ζήτημα από τα τόσα χιλιόμετρα αν έχει πάει ΤΕΡΜΑ κάνα 1000αρι από αυτά συνολικά και αθροιστικά .

Κουβέντα κάνουμε και όλες οι απόψεις δέκτες .
Εξάλλου δεν είμαι μηχανικός αυτοκινητων αλλά λατρεύω το διάβασμα και μαθαίνω γρήγορα :)
locoayger
Starting
Starting

Δημοσίευσηαπό nbahot την 19 Οκτ 2018 20:58

Καλώς το φίλο.
Nikos WRX
------------------------
In Boost We Trust
Άβαταρ μέλους
nbahot
Complete
Complete

Δημ/σεις: 2322
Τι οδηγάω: Παπί 50 cc 300 ps

Δημοσίευσηαπό Obelix την 24 Οκτ 2018 14:49

Καλώς τον συνforestera.
Καμμιά φωτογραφία από το φορτηγό?
Άβαταρ μέλους
Obelix
Starting
Starting

Δημ/σεις: 15
Τι οδηγάω: Forester SG 2004 2.0XT

Δημοσίευσηαπό locoayger την 26 Οκτ 2018 18:31

Μαμα είναι καλέ, σκονισμενο λασπωμένο , τι φωτογραφία να ανεβάσω ? :p

Ευχαριστώ για το γουελκαμ
locoayger
Starting
Starting

Δημοσίευσηαπό Obelix την 07 Νοέμ 2018 15:21

Και τα μαμά έχουν ψυχή :smile:
Άβαταρ μέλους
Obelix
Starting
Starting

Δημ/σεις: 15
Τι οδηγάω: Forester SG 2004 2.0XT

Επιστροφή στο ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες

• Σύνδεση/Αποσύνδεση
  • Σύνδεση
    Όνομα μέλους:

Ξέχασα τον κωδικό μου
    Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
    Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
    Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

• Εορτολόγιο
  • Γιορτάζουν

• Ρολόι