ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ - ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ SUBARU FORESTER

Πές μας λίγα λόγια για εσένα και το αμάξι σου.

Συντονιστές: Legends, Website Team

ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ - ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ SUBARU FORESTER

Δημοσίευσηαπό georgesb την 20 Μαρ 2018 10:37

Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα την παρέα σας.
Με λένε Γιώργο και μένω στο Ελληνικό Αττικής.
Είμαι κάτοχος του KIA SPORTAGE WAGON 2.0 c.c 4x4 μοντέλο του 2001 με υγραέριο.
Αποφάσισα να αγοράσω το SUBARU FORESTER χρονολογίας 2005 - 2008 με τα 158 άλογα.
Είμαι κυνηγός και πολύ ταξιδιάρης.
Θεωρώ το forester πιο ολοκληρωμένο και πιο ασφαλές από το sportage.
Βέβαια θα χάσω σε χώρους που έχει το sportage .
georgesb
Starting
Starting

Δημ/σεις: 9
Τι οδηγάω: KIA SPORTAGE WAGON 2.0 4X4 2001
Υποψήφιος κάτοχος SUBARU FORESTER 05΄- 08΄ 158HP

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ - ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ SUBARU FORESTER

Δημοσίευσηαπό akistheo την 20 Μαρ 2018 11:24

Kαλως ηρθες στην παρεα μας . Η αληθεια ειναι οτι το φορεστερ ειναι ενα αμαξι που τα συνδιαζει ολα ειναι η ενδιαμεση λυση και το 2λιρο με το αργο που θες να παρεις εσυ ειναι πολυ ωραιο καποια στιγμη βαλτου και εναι boosτερακι για το ηλεκτρογκαζο και θα εισαι αρχοντας ... Λιγο προσεκτικος στα σερβις του και τα αναλωσιμα του και θα σε υπηρετει για μια ζωη......
Aγαπαμε τα SUBARU.......ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ

TEΛΟΣ
Άβαταρ μέλους
akistheo
Moderator
Moderator

Δημ/σεις: 568
Τι οδηγάω: EΝΑ ΜΠΛΕ ΜΠΑΟΥΛO...

Δημοσίευσηαπό georgesb την 21 Μαρ 2018 07:52

Καλημέρα σας και καλό σας βρήκα την παρέα.
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα .
Η αλήθεια είναι ότι το έχω κοσκινίσει το μοντέλο αυτό σύμφωνα με τις προτεραιότητες που έχω θέσει και μέχρι στιγμής όλα συγκλίνουν στην αγορά καλού μτχ φόρεστερ.
Ένα από τα βασικότερα κριτήρια είναι η εγκατάσταση υγραερίου κίνησης , πράγμα που πολλοί με αποτρέπουν λόγω προβλημάτων με τα διάκενα των βαλβίδων και ότι είναι πολύ μαλακά.
Επειδή κάνω πάρα πολλά χλμ , περίπου 25-30.000 χλμ το χρόνο λόγω δουλειάς , κυνηγιού και ταξίδια αναψυχής δεν συμφέρει οπωσδήποτε χωρίς υγραέριο παρόλο που είναι πάρα πολύ καλό αυτοκίνητο.
Έτσι λοιπόν έκανα επίμονη έρευνα για τις βαλβίδες και βρήκα 2 λύσεις πολύ καλές που θα κάνουν το αυτοκίνητο να το έχω μια ζωή απροβλημάτιστα.
Η πρώτη λύση είναι με σετ μετατροπής βαλβίδων και εξαρτημάτων για υγραέριο που είναι εφικτή εκτός από αφτερμάρκετ ανταλλακτικά και από την subaru την ίδια που διαθέτει για χρήση υγραερίου.
Η δεύτερη λύση είναι με την μέθοδο της κεραμικής επίστρωσης μέταλλου σε καπάκι-αυλούς-βαλβίδες-έμβολα κ.λ.π που γίνεται εύκολα σε εταιρία εδώ στην Αθήνα με κόστος γύρω στα 300 - 500 € και έτσι θωρακίζεται περισσότερο απέναντι στο υγραέριο με πολύ μεγαλύτερη προστασία από το να πάρω έτοιμο κιτ βαλβίδων για υγραέριο και εκτός αυτού θα έχω και καλύτερες επιδόσεις και καλύτερη οικονομία κατανάλωσης στα καύσιμα .

Έτσι λοιπόν έχω κατασταλάξει τι θα κάνω με το υγραέριο.
georgesb
Starting
Starting

Δημοσίευσηαπό georgesb την 21 Μαρ 2018 08:00

Επειδή έμαθα ότι και με τις αναρτήσεις υπάρχει πρόβλημα λόγω ότι είναι πανάκριβα και ότι δεν επιδέχονται άλλα αμορτισέρ για το σύστημα εξισορρόπησης ύψους της subaru.
Επειδή όμως θα έχω βάρος λόγω της μπουκάλας του υγραερίου και του σκυλόκουτου και συν τον εξοπλισμό του κυνηγιού , οπωσδήποτε θα έχω βάρος.
Και επειδή μπαίνω σε πολύ χώμα ,λάσπη, χιόνια και άμμο σε υδροβιότοπους στους κυνηγότοπους θα χρειαστεί να έχω αύξηση τους ύψους του αυτοκινήτου σε 2-3 πόντους .

Τι λύσεις υπάρχουν εδώ ;
georgesb
Starting
Starting

Δημοσίευσηαπό dimitrios την 21 Μαρ 2018 10:45

να ξερετε ομως οτι η τιμή του υγραεριου ειναι εξασφαλισμενη μεχρι και φετος ,οτι δηλαδη θα ειναι στο μισο της βενζινης, απο του χρονου δεν ξέρουμε τι θα γινει..δεδομενου οτι θα ξεκινήσουν να προμοτάρουν το CNG ως καυσιμο και να γίνονται περισσοτερα πρατηρια CNG στην επικράτεια, δεν ειμαι σίγουρος ποσο θα κρατήσει η χαμηλή τιμή του υγραερίου..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitrios
Complete
Complete

Δημ/σεις: 2624
Τι οδηγάω: impreza wrx

Δημοσίευσηαπό georgesb την 21 Μαρ 2018 11:13

Νομίζω ότι δεν θα έχω πρόβλημα διότι θα μπει στο forester διπλής τεχνολογίας εγκατάσταση lpg και cng .
georgesb
Starting
Starting

Δημοσίευσηαπό georgesb την 21 Μαρ 2018 12:03

Και αφετέρου με το cng έχουμε χρόνο ακόμα διότι υπάρχουν μεγάλες καθυστερήσεις και παράγοντες που το καθιστούν πολύ κοστοβόρο από μεριά πρατηρίων (πανάκριβες αντλίες ) και ατελές δίκτυο φυσικού αερίου.

Και κατά κύριο λόγο θα πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα στα αυτοκίνητα από την μεριά του υπουργείου λόγω του ότι το cng δεν κάνει για μικρά αυτοκίνητα λόγω πτώσεως επιδόσεων του κινητήρα στις τάξεως του 20% .
Βάλτε καμία πενταετία ακόμα και βλέπουμε.
Προσωπικά για το φ.α για χρήση του σπιτιού ακόμα περιμένω την επέκταση του δικτύου από την εποχή που ξεκίνησε λόγω μη ενδιαφέροντος του καταναλωτικού κοινού.
georgesb
Starting
Starting

Δημοσίευσηαπό dimitrios την 22 Μαρ 2018 03:03

η αποδοση αλλαζει πολυ λιγο, εξάλλου περισσότερα μοντέλα εργοστασιακά προσφέρονται με cng παρά με lpg, το δικτυο ηδη εχει ξεκινήσει και μεγαλώνει
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitrios
Complete
Complete

Δημ/σεις: 2624
Τι οδηγάω: impreza wrx

Δημοσίευσηαπό georgesb την 23 Μαρ 2018 08:21

Τέσπα θα δείξει η πορεία.
Μακάρι να γίνουν όλα αυτά.
Από τι έχω πληροφορηθεί το cng έχει λιγότερες καταπονήσεις από το lpg στον κινητήρα.
Με τις αναρτήσεις τι λύσεις υπάρχουν ώστε να του δώσω 2-3 πόντους ύψος;
Κάποιοι λένε για τεφλόν και κάποιοι άλλοι μεγαλύτερα ελατήρια.
Τι γνώμη έχετε και τι εντυπώσεις υπάρχουν , αν κάποιοι τα έχετε δοκιμάσει;
Στο google σε διάφορα sites , συνεργεία διαφημίζουν για επισκευές των μαμά αμορτισέρ ,δηλαδή αναγόμωση αν κατάλαβα σωστά.
Γίνεται δουλειά ή είναι μάπα το καρπούζι ;
georgesb
Starting
Starting

Δημοσίευσηαπό georgesb την 23 Μαρ 2018 08:25

georgesb
Starting
Starting

Δημοσίευσηαπό georgesb την 16 Απρ 2018 09:21

Χριστός Ανέστη.
Καλημέρα σας.
Σε αναζήτηση μτχ forester με ενημέρωσαν ότι κάθε 100.000 χλμ είτε έχω υγραέριο είτε έχω
Βενζίνη θέλει στο μεγάλο σέρβις , κατέβασμα του μοτέρ για ρύθμιση βαλβίδων , αλλαγή ιμάντων με όλο το σετ + την τρόμπα νερού και αλλαγή δίσκο πλατό και ρουλεμάν.
Ισχύει αυτό που μου είπαν ;
Και καλά για τους ιμάντες το καταλαβαίνω , δίσκο και πλατό γιατί όμως;

Και τέλος , τόσο ευαίσθητες είναι οι βαλβίδες που θέλουν συχνά ρυθμίσεις και χρειάζεται κατέβασμα το μοτέρ...!!!!έστω και με βενζίνη μόνο ;
Από τι βλέπω δεν συμφέρει το FORESTER λόγω στο KIA SPOTRAGE που έχω δεν έχει τέτοιες τρελές απαιτήσεις .δεν συγκρίνονται στα σέρβις ,άσχετα αν το FORESTER είναι καλύτερο όχημα
παντός καιρού και εδάφους.
Εκτός και αν αυτοί που τα είχαν, τα "έσκιζαν" και τα έκαναν όλα μαζί τα σέρβις και με πληροφόρησαν κάπως υπερβολικά;
georgesb
Starting
Starting

Δημοσίευσηαπό JIMFORESTER την 16 Απρ 2018 18:00

georgesb έγραψε:Χριστός Ανέστη.
Καλημέρα σας.
Σε αναζήτηση μτχ forester με ενημέρωσαν ότι κάθε 100.000 χλμ είτε έχω υγραέριο είτε έχω
Βενζίνη θέλει στο μεγάλο σέρβις , κατέβασμα του μοτέρ για ρύθμιση βαλβίδων , αλλαγή ιμάντων με όλο το σετ + την τρόμπα νερού και αλλαγή δίσκο πλατό και ρουλεμάν.
Ισχύει αυτό που μου είπαν ;
Και καλά για τους ιμάντες το καταλαβαίνω , δίσκο και πλατό γιατί όμως;

Και τέλος , τόσο ευαίσθητες είναι οι βαλβίδες που θέλουν συχνά ρυθμίσεις και χρειάζεται κατέβασμα το μοτέρ...!!!!έστω και με βενζίνη μόνο ;
Από τι βλέπω δεν συμφέρει το FORESTER λόγω στο KIA SPOTRAGE που έχω δεν έχει τέτοιες τρελές απαιτήσεις .δεν συγκρίνονται στα σέρβις ,άσχετα αν το FORESTER είναι καλύτερο όχημα
παντός καιρού και εδάφους.
Εκτός και αν αυτοί που τα είχαν, τα "έσκιζαν" και τα έκαναν όλα μαζί τα σέρβις και με πληροφόρησαν κάπως υπερβολικά;

Όντως μεγάλο σέρβις θέλει κάθε 100.000χλμ και εννοείται ότι γίνεται αλλαγή ιμάντα τεντωτήρα,τεντωτήρα και ρουλεμάν. Το κόστος ποικίλει ανάλογα αν βάλεις γνήσια από την αντιπροσωπεία ή τα γνήσια αγορασμένα από το εμπόριο.

Για το δίσκο και το πλατό δεν ισχύουν,εκτός αν ξεχνάς το πόδι σου επάνω στον συμπλέκτη.

Αντίθετα για την ρύθμιση των βαλβίδων χρειάζεται κατέβασμα του μοτέρ . Δεν νομίζω όμως ότι αυτό το κάνει κάποιος ανά 100.000χλμ. Εκτός αν έχει υγραέριο που τις καταπονεί παραπάνω.
Thoughts to stock...
Άβαταρ μέλους
JIMFORESTER
Moderator
Moderator

Δημ/σεις: 8230
Τι οδηγάω: FORESTER 2.0XT(??? HP)

Δημοσίευσηαπό georgesb την 18 Απρ 2018 08:23

Σε ευχαριστώ πολύ που μου έλυσες τις απορίες .
Μάλλον με καθησύχασες .
georgesb
Starting
Starting

Επιστροφή στο ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 18 επισκέπτες

• Σύνδεση/Αποσύνδεση
  • Σύνδεση
    Όνομα μέλους:

Ξέχασα τον κωδικό μου
    Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
    Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
    Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

• Εορτολόγιο
  • Γιορτάζουν

• Ρολόι