Proud to be here...

Πές μας λίγα λόγια για εσένα και το αμάξι σου.

Συντονιστές: Legends, Website Team

Proud to be here...

Δημοσίευσηαπό mourgen την 17 Φεβ 2017 12:27

Γεια κ χαρά σε όλους!

Είμαι ο Βαγγέλης (42 ετών) από Πάτρα και παρόλο που στο παρελθόν είχα κάνει πολλές αποτυχημένες προσπάθειες για να γραφτώ στο φόρουμ, επιτέλους τα κατάφερα (νομίζω έχει αλλάξει η μορφή).
Η Subaru πάντα ήταν η εταιρεία της καρδιάς μου... Επειδή όμως από το 2000 έχω κάποιο εταιρικό μικρομεσαίο οικογενειακό προκειμένου να πηγαίνουμε για ψαροντούφεκο, η 2η επιλογή ήταν κάποιο τζιποειδές για να κάνουμε τίποτα διαφορετικό και να τραβάω το φουσκωτό μου (μην έχουμε 2 ΙΧ δλδ στην οικογένεια).
Αφού είχα 2 χρόνια το ατμοσφαιρικό ΜΥ2007 Forester, μετά πέρασα στο αγαπημένο 2.5ΧΤ ΜΥ2004...
Μεγάλος έρωτας, το είχα μπιμπελό, αλλά στις στροφές δεν είχα αυτό που θα ήθελα μιας και οι κλίσεις ήταν μεγάλες με τις μαμά αναρτήσεις. Όμως έκανα τη δουλειά μου με το φουσκωτό...
Το έδωσα με πολύ πόνο και πήρα ένα φθηνό Xtrail ίσα για να τραβάω το φουσκωτό και τις οδηγικές μου ανησυχίες τις εκφράζω με το εταιρικό :crazy:

Μην φλυαρώ όμως, πλέον δε δεσμεύομαι για το φουσκωτό και κάνω σκέψεις για διάφορα Hot hatches. Ιδανικά, θα ήθελα ένα WRX 2λιτρο (και όχι 2.5) αλλά Hawk eye ;-) Για STI δε βγαίνω... Δε ξέρω μήπως μπορείς να κάνεις κάτι σωστό και αξιόπιστο στο χρόνο, βελτιώνοντας κάποιο ατμοσφαιρικό 2λιτρο?
Mέσα στην εξίσωση (μάλλον αχταρμά θα το έλεγα έτσι όπως τα έχω στο κεφάλι μου :grin: ) μπαίνουν και μπροστοκίνητα (τα οποία ξεχνάω όποτε σκέφτομαι το πάτημα του Forester) ή ακόμη και Forester 2.5αρι με αλλαγή αναρτήσεων(πχ BC)

Αυτά, καλως σας βρήκα και να έχουμε καλούς δρόμους!!! :thumbright:
mourgen
Starting
Starting

Δημ/σεις: 12
Τι οδηγάω: Subaru Impreza WRX STI Hawkeye

Re: Proud to be here...

Δημοσίευσηαπό wrathchild_78 την 17 Φεβ 2017 13:15

αν κοιτας για 2λιτρο τοτε μην πας σε ατμοσφαιρικο κατ'εμε. Τουλαχιστον να ευχαριστιεσαι το τουρμπο και να εχεις μια βαση για βελτιωση αργοτερα.

Το WRX ειναι τιμιο αμαξι και με λιγες αλλαγες φτανει το STI ευκολα σε εργοστασιακη μορφη
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
wrathchild_78
Complete
Complete

Δημ/σεις: 2219
Τι οδηγάω: Subaru Impreza GT MY00

Δημοσίευσηαπό mourgen την 17 Φεβ 2017 13:24

wrathchild_78 έγραψε:αν κοιτας για 2λιτρο τοτε μην πας σε ατμοσφαιρικο κατ'εμε. Τουλαχιστον να ευχαριστιεσαι το τουρμπο και να εχεις μια βαση για βελτιωση αργοτερα.

Το WRX ειναι τιμιο αμαξι και με λιγες αλλαγες φτανει το STI ευκολα σε εργοστασιακη μορφη

Τα "μαμά γκάζια, είναι ΣΙΓΟΥΡΟ ότι θα με κάνουν να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο... Αναρωτιόμουν, αν αξίζει να έβαζα πάνω κανα μοτερ από wrx... Κάποια ατμοσφαιρικά, έχουν ήδη βελτιώσει τα φρένα τους από WRX
mourgen
Starting
Starting

Δημοσίευσηαπό mourgen την 17 Φεβ 2017 13:25

Sorry...
"EDIT" δε μπορώ να κάνω σε ποστ που έχει υποβληθεί?
mourgen
Starting
Starting

Δημοσίευσηαπό mourgen την 19 Φεβ 2017 21:58

Δε βλέπω κ ιδιαίτερα ζεστό καλωσόρισμα... :(
mourgen
Starting
Starting

Δημοσίευσηαπό JIMFORESTER την 20 Φεβ 2017 11:04

Καλώς ήρθες .
Ο αχταρμάς είναι δύσκολος που βάζεις ,αφού και συ δεν έχεις ξεκαθαρίσει τι ακριβώς πλέον θες και για ποια χρήση

mourgen έγραψε:Δε βλέπω κ ιδιαίτερα ζεστό καλωσόρισμα... :(

Πάντα τα ΠΣΚ είναι λίγο νεκρά ;-) .
Thoughts to stock...
Άβαταρ μέλους
JIMFORESTER
Moderator
Moderator

Δημ/σεις: 8232
Τι οδηγάω: FORESTER 2.0XT(??? HP)

Δημοσίευσηαπό Jmaker την 20 Φεβ 2017 21:36

γειά σου φίλε Βαγγέλη και καλώς μας ήρθες!
Κατ'αρχήν το Hawkeye είναι ίσως το ομορφότερο IMPREZA --κατ'εμέ-- από όλη τη γκάμα του, αλλά πάντα περι ορέξεως... κολοκυθόπιτα :grin:
Πρίν παρεξηγηθώ... έχω 16άρι Blobeye ατμόσφαιρα (γιατί τόσο φτάνει η τσέπη μου) είμαι από τους πιο αργούς εδώ μέσα και δε με στεναχωρεί καθόλου...και η γνώμη μου για αυτά που ζητάς θα είναι καθαρά από τη γωνία που βλέπω εγώ τα πράγματα.
Συμφωνώ με το φίλο που είπε πως το WRX είναι τίμιο αμάξι, και αν μπορούσα να πληρώνω τέλη για 2λιτρο θα το έπερνα και εγώ.
Αν όμως έχεις βλέψεις για μεγάλες βελτιώσεις, ψάξε καλλίτερα για STI από την αρχή, γιατί φοβάμαι πως αν αρχίσεις να δίνεις φράγγα, στο τέλος ο προυπολογισμός σου θα έχει ξεφύγει τόσο που θα σκέφτεσαι να είχες πάρει STI.
Αν θεωρείς πως με το WRX και το γκάζι που έχει θα σε κάνει χαρούμενο, όλα καλά! Αν πάλι αρκεστείς σε μικρές ανώδυνες βελτιώσεις στο WRX πάλι θα είσαι οκ. Αν θέλεις όμως άλλα... πήγαινε για άλλα από την αρχή.
Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα, καλό βράδυ και καλή διαμονή στο φόρουμ φίλε :smile:
Άβαταρ μέλους
Jmaker
Starting
Starting

Δημ/σεις: 74
Τι οδηγάω: 2003 Subaru Impreza 1.6 ατμ.

Δημοσίευσηαπό SUBA-NOS την 21 Φεβ 2017 11:16

Τα ατμοσφαιρικά λόγω βάρους και 4κινησης είναι οδηγικοί τάφοι σε θέμα γκαζιού ....

Ν.Α βελτίωση , ακόμα και ακραία δεν οδηγεί πουθενά σε επιδόσεις ;-)

Με ένα WRX σε καλή κατάσταση και χοντρικά ένα 5Κ φτιάχνεις ένα πραγματικά καλό αξιόπιστο συνολάκι (ανάλογα με το τι έχει ή δεν έχει πάνω το αμάξι - συνολάκι σε φρένα, γκάζια, στήσιμο , αξιοπιστία , σέρβις ) αλλά και πάλι πλησιάζεις το κόστος ενός STI ....

Το θέμα γκάζι / στρίψιμο είναι πολύ υποκειμενικό για τον καθένα ;-) και δεν είμαι ο σωστός για να το αναλύσουμε :razz: :razz:
Άβαταρ μέλους
SUBA-NOS
Forum Legend
Forum Legend

Δημ/σεις: 11525
Τι οδηγάω: Subaru ....

Δημοσίευσηαπό haris274 την 22 Φεβ 2017 00:59

Φιλε μου θα σου ελεγα μην ψαξεις καθολου για ατμοσφαιρικο η βελτιωση εινα δυσκολη και δεν θα εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα. Καλυτερα ψαξε για ενα WRX turbo blobeye (επειδη ειναι 2λιτρο) νομιζω ειναι η καλυτερη επιλογη σε αυτο που ζητας.
Vive Le Sport!!!
Άβαταρ μέλους
haris274
Starting
Starting

Δημ/σεις: 20
Τι οδηγάω: Subaru Impreza WRX STi MY2002 JDM spec

Δημοσίευσηαπό mourgen την 22 Φεβ 2017 09:32

Σας ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας!

Δεν έχω διάθεση να μπλέξω με τρελές βελτιώσεις, αν και όλοι το ίδιο λέμε στην αρχή... :)
Με την δύναμη κ το στήσιμο του wrx ξερω ότι θα είμαι οκ. Αν θελήσω καποτε λίγο τσίγκλισμα, με ΦΠΕ θα φτάσω εκεί που θέλω.
mourgen
Starting
Starting

Δημοσίευσηαπό mourgen την 28 Νοέμ 2018 17:01

Ύστερα από σχεδόν 2 χρόνια ξαναεπιστρεφω στο νήμα γιατί τελικά πριν λίγες μέρες έφτασα στην αγορά ενός μπλε Impreza 2.5 STi MY2005 Hawkeye. Αυτα τα 2 χρόνια, είχα στα χέρια μου ένα Megane 2 RS το οποιο ήταν ένα πολύ αξιόλογο petrolhead προσθιοκινητο!
Πάντα όμως η Subaru κ το συγκεκριμένο STi, στο συγκεκριμένο χρώμα, ήταν ο κρυφός πόθος μου, παρόλο που το wrx ήταν ένα πιο καθημερινο κ ευκολοδηγητο αυτοκίνητο.
Τελικά ο χρόνος ωρίμασε για να το πάρω και αφού ξεμπερδεψω με το συνεργείο κ κάποιες επισξευες-συντηρησεις θα το ρίξω στις στροφές! :Yahoo!:

Καλώς σας βρήκα ξανά!
mourgen
Starting
Starting

Δημοσίευσηαπό geosy76 την 28 Νοέμ 2018 18:42

καλορίζικο και καλοτάξιδο φίλε μου.
Καλά στριψίματα από εδώ και πέρα λοιπόν, κοιτά να το χαρείς όσο περισσότερο μπορείς, πάντα προσεχτικά και μακριά από αναποδιές.

Βάλε και καμία φώτο να το δούμε
Με λένε Γιώργο πήρα IMPREZA και είμαι καλά.....
geosy76
Progress 10%
Progress 10%

Δημ/σεις: 258
Τι οδηγάω: SUBARU IMPREZA WRX STI 2004 ,

Δημοσίευσηαπό mourgen την 28 Νοέμ 2018 19:01

Εικόνα
mourgen
Starting
Starting

Δημοσίευσηαπό mourgen την 28 Νοέμ 2018 19:21

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!
mourgen
Starting
Starting

Δημοσίευσηαπό NASAKIDIS_VASOS την 28 Νοέμ 2018 20:27

χαρω το
καλα κμ
5 reasons why I love teaching: 1.june 2.july 3.august 4.christmas 5.easter
3 ban black belt master
getting up in the morning is the second hardest thing
Άβαταρ μέλους
NASAKIDIS_VASOS
Complete
Complete

Δημ/σεις: 4564
Τι οδηγάω: s4 b5 2,7tt stg3 435hp@640Nm @1,2bar @95ron μαδαφακας

Επόμενο

Επιστροφή στο ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

• Σύνδεση/Αποσύνδεση
  • Σύνδεση
    Όνομα μέλους:

Ξέχασα τον κωδικό μου
    Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
    Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
    Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

• Εορτολόγιο
  • Γιορτάζουν

• Ρολόι